Łóżko młodzieżowe – czym kierować się przy jego wyborze?

Kiedy przychodzi taki czas, że nasze dziecko staje się nastolatkiem, trzeba w sposób gruntowny przekształcić jego pokój, zmieniając wystrój i wyposażenie, w tym meble, a jednym z najważniejszych elementów pokoju młodzieżowego jest łóżko. Jak zatem wybrać łóżko odpowiednie dla nastolatków?

Ogromne możliwości wyboru i współpraca z nastolatkiem

Nowoczesne meble prezentują olbrzymią różnorodność, co szczególnie dotyczy tych, które adresowane są do młodych ludzi. Młodzież często ma bardzo wysokie wymagania co do wyposażenia swojego pokoju, a wiele dedykowanych jej łóżek zadziwia kształtem, kolorem, formą i dodatkowymi rozwiązaniami. 

Kupując łóżko nastolatkowi, trzeba pamiętać o tym, że jest on osobą niemal dorosłą i wysoce świadomą. Nie można go traktować jak dziecko, dokonując za niego wyborów i narzucając mu własną wizję. Nastolatkowie sami muszą zadecydować, jak ma wyglądać przestrzeń, którą zajmują, w tym łóżko, które jest bardzo ważnym jej elementem. 

Typ łóżka i zastosowany materac

W przypadku łóżka młodzieżowego powinno się zadbać bardzo o to, by zastosowane w nim rozwiązania były dla nastolatka komfortowe. Warto jest wybrać więc odpowiedni materac. Wiele osób uważa, że im jest on twardszy, tym lepsze zdrowie kręgosłupa zapewnia. Nie jest to jednak prawdą i najlepiej jest po prostu przetestować dany materac, co wiele sklepów umożliwia, pozwalając osobom zainteresowanym zakupem się na nim położyć, czy chociażby usiąść na nim.

Bardzo dobrym pomysłem jest kupno łóżka tapicerowanego, które pozwala na ogromną jego personalizację, gdyż można dobrać wtedy do niego rozmaite obicia, które będą odzwierciedlać charakter nastolatka, a do tego łatwo je dopasować do innych elementów znajdujących się w pokoju, co też jest bardzo ważne, ponieważ młodzież – w przeciwieństwie do dzieci – często posiada o wiele bardziej rozwinięty zmysł estetyczny, a do tego często nie lubi pstrokacizny i wysokiego poziomu kontrastu.

Wymiary i typ łóżka

Łóżko dla nastolatka powinno charakteryzować się podobnymi wymiarami, jakie charakterystyczne są dla łóżek produkowanych z myślą o dorosłych, a czasem nawet powinno być ono większe. Co do jego szerokości, za absolutne minimum uważa się 90cm, jednak jeżeli jest to możliwe, powinno się kupić mebel szerszy. Zbyt wąskie łóżko to kiepska jakość wypoczynku, co może negatywnie przełożyć się na funkcjonowanie nastolatka i doprowadzić do pojawienia się problemów ze snem i trudności w nauce.  

Co do długości, ta standardowa, w przypadku dorosłych, wynosi 200cm, jednak dzisiejsza młodzież jest najczęściej o wiele wyższa od swoich rodziców i zdarza się, że już czternastolatek może mieć nawet 190cm wzrostu, dlatego też warto uwzględnić ten czynnik, a także to, że człowiek rośnie do ukończenia dwudziestego pierwszego roku życia.

W przypadku łóżek młodzieżowych chętniej kupuje się też takie, które będą rozkładane i do których można schować pościel. Popularne są także takie, które nie są składane, lecz za to posiadają one szuflady lub znajduje się pod nimi przestrzeń na pudła, skrzynki lub kuferki, w których można przechowywać nie tylko pościel, ale i rzeczy osobiste.

Kierując się powyższymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak wybrać łóżko młodzieżowe, dokona się wspólnie z nastolatkiem wyboru, który zadowoli jego często wysoce sprecyzowane potrzeby.