Styl industrialny wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Kiedy w ubiegłym wieku gospodarka zaczęła podupadać, wiele fabryk i zakładów zostało zamkniętych. Aby zapobiec marnowaniu się ich powierzchni, masowo zaczęto urządzać w nich lokale mieszkalne. Szybko zdobyły one uznanie i styl industrialny stał się jednym z najbardziej popularnych nurtów w urządzaniu wnętrz.
Cechy stylu fabrycznego
Mieszkania w stylu industrialnym wyglądają jak żywcem wyjęte z fabrycznej hali. Nie brak w nich szkła, stali czy betonu. Stawia się głównie na materiały proste i surowe. Wiele ciekawych elementów wystroju można odnaleźć na pchlich targach, gdzie potrafią kosztować naprawdę niewiele. To własnie takie meble jak stara metalowa szafka z szatni czy wytarte krany w łazience decydują o wyjątkowości tego stylu.
Lampy industrialne
Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę w tym nurcie wnętrzarskim. Industrialne lampy są proste i surowe – bardzo często można spotkać się z gołymi żarówkami zawieszonymi na kablach.
Styl lamp industrialnych sprawia, że wydają się one przeniesione wprost z hali produkcyjnej – są o proste jarzeniówki, proste blaszane żyrandole czy ciężkie stalowe osłony na żarówki. Tworzą one niesamowitą i niepowtarzalną atmosferę.