Sklejka z pozoru nie jest niczym interesującym – płytą sklejoną z cienkich warstw drewna zwanymi obłogami, wytwarzaną najczęściej z brzozy, olchy i sosny, rzadziej z buku lub drzew egzotycznych. Na wewnętrzne warstwy sklejki często stosuje się drewno tańszego gatunku niż na zewnętrzne.
Sklejka daje się dość łatwo modelować na gorąco, co pozwala na uzyskiwanie kształtów przydatnych między innymi w meblarstwie.
Meble ze sklejki, czyli co? Odpowiedzieć na to pytanie można krótko i wyczerpująco – wszystko. Możemy kupić wyprodukowane ze sklejki łóżka, biurka, szafy, szafki, komody, krzesła, ramy luster, zabudowę kuchenną a nawet szafki pod umywalkę w łazience (producenci twierdzą, że szafki łazienkowe impregnowane są preparatem, który czyni sklejkę w pełni wodoodpornym materiałem).
Oczywiście sklejka stosowana do wyrobu mebli, ze względu na swoją naturę, może pozostać surowa, “drewniana”, świetnie komponująca się z ascetycznymi wnętrzami utrzymanymi w szarościach, czerniach i bielach ożywiając je i nadając cieplejszy, domowy charakter. Może też jednak zamienić dziecięcy pokój w różową krainę elfów czy królestwo nastolatka w mroczny Mordor, ponieważ bardzo łatwo ją pomalować a wybór farb nadających się do malowania sklejki jest praktycznie nieograniczony.
Również miłośnicy stylu rustykalnego mogą rozkochać się w sklejkowych meblach. Niemożliwe? A jednak – proste sklejkowe surowe meble można zamienić w stylizowane na ludowe cudeńka techniką decoupage. Wystarczy trochę wyobraźni i kilka nieudanych prób, a staniemy się mistrzami ludowego rękodzieła.