Wraz z nadejściem ciepłych dni wiele osób decyduje się na zakup bylin i krzewów ozdobnych. Aby zapewnić im doskonałe warunki do wzrostu, warto wyposażyć się w odpowiednie podłoże, które spełni wymagania wybranych gatunków roślin. Wśród ogrodników szczególnym zainteresowaniem cieszy się torf, materiał organiczny wspomagający ogólny stan gleby. Jak powstaje ziemia torfowa i jakie są jej właściwości? Dlaczego jest świetnym wyborem dla pasjonatów ogrodnictwa? Które rośliny można w niej posadzić?
Warunki wytwarzania
Podłoże torfowe jest materiałem pochodzenia organicznego, które powstaje na skutek rozkładania się roślin. Proces ten może odbywać się wyłącznie w określonych miejscach, gdzie przeważają tereny bagienne o ograniczonym dostępie do tlenu. Na skutek rozkładu chemicznego szczątków roślinnych wytwarza się ziemia o charakterystycznych cechach, których celem jest poprawienie ogólnej kondycji gruntu.
Zalety torfu
Podłoże torfowe odznacza się stosunkowo niskim poziomem związków mineralnych. Z tego też powodu jego działanie koncentruje się na polepszeniu sorpcji gleby oraz jej nasiąkliwości. Może on również przyczynić się do tego, że ziemia wchłania więcej składników odżywczych z innych nawozów. Torf jest idealnym dodatkiem do samodzielnie przygotowywanej gleby. W ofertach wielu sklepów ogrodniczych można znaleźć zarówno torf kwaśny (3-4,5 pH), jak i torf odkwaszony (5,5 – 6,5 pH) będący świetnym rozwiązaniem dla licznych gatunków roślin. Więcej o zaletach ziemi torfowej możesz znaleźć u takich specjalistów jak ogrodniczy.com.
Zastosowanie podłoża torfowego
Torf wysoki jest niezbędnym składnikiem podczas sadzenia roślin preferujących gleby o kwaśnym odczynie. Właśnie dlatego można go stosować pod azalie, rododendrony oraz gatunki z rodziny wrzosowatych. Dodatkowo będzie on idealnym nawozem dla borówek i żurawiny. Torf niski może natomiast uzupełniać ziemię przeznaczoną pod uprawę hortensji, magnolii, róż oraz wielu bylin. Z tego powodu nic nie stoi na przeszkodzie, by ziemia torfowa była użytkowana w niemal wszystkich ogrodach, urozmaicając tym samym skład gruntu na rabatach i wieloletnich nasadzeniach. Jej zastosowanie sprawi, że rośliny zwiększą przyswajalność składników pokarmowych, a także będą lepiej prezentować się na swym stanowisku.