Krochmal jest specyficznym płynem, jaki stanowi połączenie wody ze skrobią ziemniaczaną. Bardzo łatwo do przygotujemy samodzielnie. Co ciekawe, znajduje zastosowanie w domach, przemyśle włókienniczym, spożywczym, kosmetycznych, czy też farmaceutycznym. Jak zrobić taki płyn? Czym się wyróżnia? Do czego jest stosowany?
Klasyczny krochmal
Klasyczny krochmal, taki jak na tej stronie, bardzo łatwo przygotujemy. Należy zagotować wodną zawiesinę skrobi we wrzątku. Mikstura taka dawniej była używana do krochmalenia bielizny i innych tkanin. Nie zapominajmy o tym, że płyn ma zastosowanie w celach pielęgnacyjnych do kąpieli, zwłaszcza u niemowląt (łagodzi zmiany na skórze). Krochmalenie odzieży było uwielbiane przez nasze mamy i babcie. Chętnie je stosowano do obrusów, pościele, czy chusteczek. Pokryte krochmalem włókna nie wchłaniają wilgoci i kurzu, co zapobiega powstawaniu bakterii i zarazków.
Zalety krochmalu
Pamiętajmy o tym, że krochmal ma wiele zalet, jakie warto poznać. Ubrania na dłużej pozostaną świeże i czyste, co jest rozwiązaniem praktycznym oraz higienicznym. Aktualnie rzadziej korzysta się z tych czynności, przy czym często spotykamy krochmalenie w szpitalach. Konsystencję krochmalu dostosujemy do rodzaju i charakteru oczekiwań. Znajduje ono zastosowanie do ubrań takich jak koszule, co zabezpiecza przez zabrudzeniami i zagnieceniami materiału.
Krochmalenie powoli jest zastępowane przez inne opcje. Jednakże cały czas istnieją zwolennicy takiego rozwiązania, jakie daje wiele możliwości. Krochmal łatwo przygotujemy w domu.