Co trzeba wiedzieć przed nawożeniem roślin?

Nawożenie każdego rodzaju roślin, które rosną w ogrodzie jest bardzo istotne dla ich stanu i wyglądu. Nie ma znaczenia, czy chodzi o trawę, kwiaty, czy warzywa – każda roślina wymaga nawożenia za pomocą odpowiednich nawozów. Jednak odpowiednie wykonywanie nawożenia wymaga sporej wiedzy na ten temat. Co trzeba wiedzieć, by nie popełnić błędów podczas nawożenia roślin?

Rodzaje nawozów

Przede wszystkim trzeba znać rodzaje nawozów dostępnych na rynku. Istnieją bowiem zarówno uniwersalne nawozy ogrodnicze, które można stosować do każdej rośliny, jak i specjalistyczne nawozy do konkretnych roślin, na przykład nawozy do warzyw, nawozy do trawy ze sklepu Ogrodniczy, kwiatów bądź iglaków. Ponadto nawozy różnią się także składem. W sklepach ogrodniczych i rolniczych można kupić nawozy azotowe, potasowe, fosforowe, czy wapniowe.

Zasady nawożenia

Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta na opakowaniu nawozu. Producenci podają sposób nawożenia (rozsypanie, rozcieńczenie i oprysk czy podlanie), a także odpowiednie dawki dla konkretnych roślin. Nie można nawozić na oko. Ponadto trzeba wziąć także pod uwagę warunki atmosferyczne. Trzeba dowiedzieć się, kiedy dokładnie należy nawozić poszczególne rośliny, bo każda roślina ma swoje odpowiednie pory do nawożenia konkretnymi nawozami. Na przykład trawa powinna być nawożona po pierwszym koszeniu, wiosną oraz w maju i czerwcu, nawozem azotowym, a następnie jesienią nawozem z potasem i fosforem. Wiosną należy bowiem wspomóc jej wzrost, a jesienią przygotować ją na przezimowanie, by przetrwała pod śniegiem.

Rodzaj i skład gleby

Żeby wiedzieć, jakie składniki będą potrzebne roślinom w ogrodzie, trzeba poznać glebę, w jakiej muszą rosnąć. Jeśli nie potrafi się samodzielnie określić rodzaju gleby w ogrodzie i rozpoznać choćby po chwastach, czy jest kwaśna, czy nie, warto oddać jej próbkę do analizy w regionalnej stacji chemiczno – rolniczej. Specjaliści zbadają ją i pomogą określić, co jest potrzebne, by rośliny mogły rosnąć w niej w prawidłowy sposób.