Odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniach to podstawa. Pozwala na komfortowe korzystanie z pokoi. Jednak, by światło spełniało swoją funkcję, nie wystarczy montaż wyłącznie głównej lampy. Chociaż jest źródłem światła rozproszonego, a z uwagi na centralne umieszczenie na suficie, równomiernie oświetla pokój, może okazać się niewystarczające. W niektórych sytuacjach użytkowanie takie lampy jest również niepotrzebne. Dlatego popularne są także lampy punktowe.
Plafony – gdzie je umieścić?
Plafon to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Świetnie pasuje do różnego typu pomieszczeń:
- w salonie – może znaleźć się w kąciku relaksacyjnym i być użytkowane podczas czytania
- w sypialni plafon umieszczony nad łóżkiem może zastąpić lampkę nocną
- w łazienkach zamontowany w okolicach lustra doskonale doświetla to miejsce
- w przedpokoju, gdzie jest mało miejsca plafon zapewni wystarczającą ilość światła
Przez wzgląd na swoją funkcjonalność, jak również estetyczny wygląd, rozwiązanie to jest bardzo popularne.
Czym jest plafon?
Plafon to rodzaj płaskiej lampy, którą umieszcza się na suficie. Istnieją także modele, które można zamontować na ścianie. Z uwagi na swój płaski kształt jest także subtelnym elementem dekoracyjnym. To jedno z bardziej popularnym rozwiązań, jeśli chodzi o światło punktowe, czyli takie, które doświetla konkretne miejsce. Plafony dostępne są w różnych designach. Od minimalistycznego, industrialnego, przez nowoczesny, chłodny po bardziej klasyczne kształty. Różne są także rozmiary tej lampy. Dlatego z łatwością można dobrać plafon pod kątem intensywności światła kierując się zapotrzebowaniem na ilość światła.
Niektóre z produktów tego typu posiadają dodatkowy czujnik ruchu. Dlatego mogą być wykorzystywane również na klatkach schodowych, w przedpokoju, czy innych miejscach, jak korytarze. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Nie wymaga stosowania dodatkowego włącznika światła, jak też nie trzeba pamiętać o późniejszym wyłączaniu lampy. Ta gaśnie sama po określonym czasie. Jednocześnie plafony z czujnikiem zwiększają bezpieczeństwo użytkowania konkretnych przestrzeni.