Doświadczeni ogrodnicy i rolnicy wiedzą, że tak zwane szare mydło ma znacznie więcej zastosowań niż łatwe usuwanie brudu, plam i bakterii. Można go używać na bardzo wiele sposobów przy uprawianiu roślinności, na przykład chroniąc ją przed szkodnikami i chorobami, odstraszając dzikie zwierzęta, czy też wspomagając działanie preparatów chemicznych. Jednak warunkiem używania go w tych celach jest zakupienie dobrego mydła przeznaczonego do ogrodnictwa. Tylko jak wybrać dobre mydło potasowe do ogrodu?
Zakup mydła potasowego
Szare mydło można dostać praktycznie w każdym sklepie kosmetycznym, aptece, a nawet w sklepach ogrodniczych. Jednak podczas zakupu nie można zapomnieć, że “szare mydło” to synonim mydła potasowego, a nie jego tanich odpowiedników. Dlatego szalenie ważne jest to, żeby na opakowaniu znalazł się napis “Potassium palmate”. Wiele firm próbuje sprzedać mydło sodowe (“Sodium palmate”) określając je jako mydło szare, dlatego przed zakupem trzeba uważnie przeczytać etykietę produktu. Poza tym dobrze jest kupić mydło z dodatkiem czosnku, który pozwoli jeszcze skuteczniej odstraszać szkodniki i zwierzęta. Warto też zastanowić się nad kupnem szarego mydła w płynie, ponieważ nie trzeba go rozpuszczać w wodzie.
Mydło potasowe domowej roboty
Wielu doświadczonych rolników i ogrodników jest zdania, że najlepiej jest dopilnować wszystkiego samemu, dlatego przygotowują mydło potasowe własnej produkcji. Wbrew pozorom przygotowanie mydła potasowego domowej roboty jest bardzo proste. Wystarczy zmieszać rozpuszczony wodorotlenek potasu z olejem, po czym dodać do roztworu etanol i całość mieszać w 70 stopniach Celsjusza. Gdy substancja zacznie się mydlić, należy ją odparować lub zalać wodą. Do mydła można też dodać wcześniej wspomniany czosnek, który skutecznie będzie odstraszał owady i dzikie zwierzęta swoim zapachem. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że wymaga ono sporo czasu i cierpliwości, co nie zawsze się opłaca, patrząc na to jak tanie i łatwo dostępne jest mydło potasowe na ogrodniczy.com.