Okna dachowe Veka są coraz popularniejsze od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Wynika to z tego, że coraz częściej na cele mieszkaniowe wykorzystywane są poddasza. Jak jednak wybrać dobre okna dachowe? Co warto na ich temat wiedzieć?
Dachowe okna Veka i ich specyfika
Okna dachowe, jak sama nazwa wskazuje, w niczym nie przypominają tych klasycznych. Lokowane są w miejscach wymagających, często o pochylonych powierzchniach. Powinny mieć solidne ramy oraz bezpieczne i mocne szyby. Duże znaczenie ma w tym przypadku konstrukcja okien. Ościeżnice oraz ramy muszą być bowiem wykonane z wysokiej jakości materiałów, które przez lata nie ulegają odkształceniom. Dlatego najczęściej stosuje się w tym przypadku drewno oraz twarde tworzywa sztuczne. Drewno musi być impregnowane próżniowo lub ciśnieniowo. Dzięki temu staje się ono odporne na pleśń czy grzyby. Ramy i ościeżnice są pokrywane z kolei lakierem akrylowym lub poliuretanowym.
Podstawowe rodzaj okien dachowych
Z uwagi na dość dużą różnorodność miejsc montażu, okna veka sprzedawane są w wielu wariantach do wyboru. Okna obrotowe są jednymi z tańszych model. Jednak pewną niedogodnością jest to, że kiedy pozostają otwarte, to część skrzydła znajduje się pod sufitem i nietrudno się o nią uderzyć. Okna uchylno-obrotowe z kolei cechują się tym, że posiadają dwie osie obrotu. Okna wysokoosiowe posiadają oś obrotu umieszczoną na 3/4 wysokości ościeżnicy. Kiedy takie okna są otwarte, górna część mieści się w grubości połaci dachowej. Z uwagi na bardziej skomplikowaną konstrukcję takie okna dachowe są już znacznie droższe. Do wyboru pozostają jeszcze okna kolankowe. W ich skład wchodzą dwa okna, jedno dachowe i drugie klasyczne. Dlatego też, dzięki temu rozwiązaniu do wnętrza dostaje się znacznie więcej światła niż w przypadku pozostałych okien dachowych.