Zaprawa posadzkowa

Każdy, kto wykańcza wnętrza domu powinien wiedzieć, że zaprawa posadzkowa, wyrównująca, czy samopoziomujące to podkład niezbędny pod każdą podłogę. Jej rodzaj należy dobrać w zależności od typu podłoża, wielkości, wilgotności, materiału z którego będzie robiona posadzka.

Zaprawy posadzkowe ze sklepu Budujmy.eu mogą pełnić rolę warstwy izolacyjnej podłoża ze styropianu, płyt XPS lub wełny mineralnej, a także jako element ogrzewania podłogowego.

Zaprawy posadzkowe dzielą się na wyrównujące, wygładzające czy samopoziomujące lub specjalne zaprawy pod ogrzewanie podłogowe.

Zaprawy wyrównujące posadzkowe są tańsze od samopoziomujących. Stosowane są do wyrównywania podłoży o znacznych nierównościach. Mogą być dobrym podkładem pod cienką warstwę wylewki samopoziomującej.

Zaprawy wygładzające pozwalają na szpachlowanie i wygładzanie podłoża w zakresie od 0,5 do 5 mm. Dzięki zastosowaniu kruszywa o minimalnym uziarnieniu, pozwalają otrzymać powierzchnię o wyjątkowej gładkości.

Zaprawy samopoziomujące są bardzo praktyczne. Kładzie się je często na zaprawy wyrównujące, eliminują ryzyko wystąpienia nierówności. Wylewa się ją na podłoże zagruntowane, dzięki temu położona warstwa ma dobrą przyczepność i równomiernie wysycha nie oddając wody podłożu, na które została wylana – zapobiega to również pęknięciom oraz odwarstwieniu się jej od podłoża.

Zaprawy pod ogrzewanie podłogowe są przewidziane specjalnie do systemów ogrzewania podłogowego. Masy te są wzmacniane włóknami, co pozwala na zastosowanie ich cieńszej warstwy.