Stylistyka prowansalska – wspaniałe meble i dodatki

Prowansja to obok Paryża jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc we Francji. To właśnie tutaj, na południu kraju, pomiędzy Morzem Śródziemnym oraz Alpami zrodził się styl prowansalski, który powoli, jednak pewnie wchodzi również do polskich domów i mieszkań. Nawiązuje on do spokojnej, malowniczej, tradycyjnej wsi sprzed lat.

Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego

Styl prowansalski uwielbia bardzo jasne odcienie, począwszy od bieli, poprzez beże i ecru, a na delikatnych odcieniach szarości skończywszy. Ponadto stylistyka ta uwielbia bielone i postarzane drewno, które występuje zarówno na podłogach, jak i na różnych rodzajach mebli oraz przedmiotach codziennego użytku. Bardzo modne są tutaj przetarcia oraz postarzenia. Styl prowansalski uwielbia naturalne materiały: wcześniej już wspomniane drewno, ale również len i bawełnę. Natomiast w kwestii wzorów stylistyka ta stawia na motywy kwiatowe.

Meble w stylu prowansalskim

 Oryginalne meble prowansalskie to meble bardzo proste w swoim kształcie, jednak bardzo często zwieńczone delikatnymi wykończeniami. Meble tapicerowane koniecznie muszą być wyposażone w piękne, gięte nóżki, które dodają im uroku i niepowtarzalnego charakteru. Komody bardzo często wyposażone są w mosiężne lub stylizowane na zniszczone uchwyty, a zamiast drzwiczek często pojawiają się zasłonki. Ponadto bardzo często można spotkać także wiszące szafki na drobiazgi.