Jakie właściwości ma płyta wiórowa

O właściwościach płyt wiórowych decydują nie tylko surowce, które zostały wykorzystane przy ich produkcji, ale również sposób, w jakim zostały ułożone poszczególne cząsteczki drewna. Najbardziej wytrzymała jest płyta wiórowa w której to cząsteczki drewna ułożone zostały równolegle do płaszczyzny.

Warstwowa budowa płyty wiórowej

Aby poprawić właściwości płyty wiórowej producenci korzystają z warstwowej budowy płyt. To właśnie dzięki warstwowości płyty wiórowe są odporne na pęcznienie i bardzo wytrzymałe na zginanie. Opisując najcenniejsze właściwości płyty wiórowej warto wspomnieć o tym, że jest ona odporna na wilgoć i ogień, dlatego też znajduje tak szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie.

płyta wiórowa

Najpopularniejsze rodzaje płyty wiórowej

Producenci mogą zaoferować wysokiej jakości płyty surowe, szlifowane, laminowane i lakierowane. Tradycyjna płyta wiórowa surowa, jak łatwo się domyśleć powstaje głównie na bazie wiórów drzewnych i specjalnego kleju syntetycznego. Największą cechą charakterystyczną takich płyt jest oczywiście ich gładka powierzchnia. Surowe płyty wiórowe są bardzo łatwe w obróbce, dlatego też błyskawicznie zrewolucjonizowały obecny rynek. Laminowane płyty wiórowe to nic innego jak tradycyjna płyta trójwarstwowa, która dodatkowo pokryta została laminatem. Tego typu płyty mogą pochwalić się wysoką odpornością na działanie pary wodnej i bardzo wysokich temperatur.

https://www.belmeb.pl/plyta-wiorowa-surowa-18-mm.html